Monthly Expense Report – May 2019 – Full-time RV Living

It’s time once again for our monthly expense report where we share the costs associated with our full-time RV life. We live in a 24′ Thor Chateau 22E Class C RV with our two cats, Maggie and Molly. We do not have a sticks-and-bricks home base, but travel wherever the weather takes us as we chase 70°.

First, a reminder of the caveats related to our expenses. Every RVer is different–different rig, different diet, different interests–so our expenses are unique to us. Also, I’m not going to share every single personal expense that we incur each month, but only the ones that are directly related to our RV life in some way.

We’ve just completed nine full months on the road. In this post, I’ll be sharing the most recent three months’ expenses as well as our average-to-date for comparison, since line items can change drastically from month to month.

We started the month of May parked in a free dispersed camping spot in the Coconino National Forest on Forest Road 237 (also known as Pumphouse Wash) off Highway 89A southwest of Flagstaff, Arizona. We had planned to be there for two weeks, but at the end of the first week, the weather forecast began showing heavy rain and cold weather moving in, so we decided to leave the woods (and the mud) for a few days. We moved to Williams, Arizona to the Grand Canyon Railway RV Park where we enjoyed full hook-ups as well as access to showers and laundry facilities for a week. This park is part of the Passport America program of which we are members, so we were able to stay there for half-price. At the end of the week, we went back to boondocking, moving to another National Forest free campsite on Forest Road 320 off Highway 64, south of Tusayan, Arizona. After seventeen nights in that location (yeah, we really liked it!), we moved back toward Flagstaff to our current free boondocking site in the Coconino National Forest on Forest Road 151 (also known as Hart Prairie Road), off Highway 180 northwest of Flagstaff.

All set up and ready to enjoy our new home for the next few weeks

We spent a lot of time this month in areas that are heavily dedicated to tourism. The town of Williams is located on Historic Route 66, Tusayan is the gateway to the Grand Canyon National Park, and we also spent a day in Sedona. We spent a lot more on eating out this month, due not only to the higher prices of restaurant meals in these tourist areas, but also because we ate out more often. The weather in May was cold and wet on many days, and we would get cabin fever and head to the restaurants just to get out of the rig. Oh, well, at least our grocery bill was down!

Here are our expenses for the past three months:

Camping fees + Electricity

March: $68 – No out-of-pocket camping fees for the LTVA, the BLM site on Vulture Mine Road, or driveway-surfing in Yarnell. This figure is just the prorated cost of our annual passes.

April: $168 – We boondocked for free on Bloody Basin Road (BLM land), as well as our current location in the National Forest. We paid $126 ($9/night for 14 nights) at Hilltop Campground, and the remainder is the prorated cost of our annual passes to New Mexico state parks and the BLM LTVAs (expired April 15).

May: $207 – We boondocked for free for 24 of the 31 nights. The seven nights we spent in the Grand Canyon Railway RV Park in Williams cost us $27/night which was a 50% discount on their normal rates with our Passport America membership, for a total of $189. The remainder is the prorated cost of our annual pass to New Mexico state parks (expires October 31).

Nine month average: $182

Our campsite for the week while we wait for the nasty weather to blow through

DUMPING FEEs

March: $56 – Dumped three times @$12/visit at the Chevron station by the LTVA, and then twice @$10/visit in Wickenburg while on BLM land on Vulture Mine Road.

April: $50 – Dumped once in Wickenburg ($10) on April 1 on our way to Bloody Basin Road, then twice while we were boondocked there. We had to dump at the local RV parks, which charged $20. While we were camped at Hilltop Campground, we dumped at Affinity RV Service in Prescott Valley where they offer free dumps and water.

May: $42 – We didn’t have to pay to dump while we had full hookups in Williams. While staying on FR 320, we dumped three times at an RV park in Tusayan for $14 per visit. Technically, we could have driven into the Grand Canyon National Park and dumped at their campground for free, but we still would have had to visit the Tusayan RV park to buy propane, and Andy decided it was easier to just get everything done at one location.

Nine month average: $31

Fuel for the RV

March: $141 – Filled up the rig twice. The first fill-up was in Yuma when we left the LTVA. It was the first time we had filled the tank since December 27, so almost all that fuel was used by the generator over three months’ time. The total generator time in that period was 56 hours. The second fill-up was later that same day, after the drive from Yuma to Wickenburg. It took us 23.4 gallons to drive 173 miles, averaging 7.4 MPG.

April: $141 – We moved three times, and filled up the rig each time we moved. We drove a total of 331 miles and used the generator a total of 20.7 hours. We bought 48 gallons of gas, and averaged approximately 8.5 MPG, net of generator use. Our average gas price in April was $2.94/gallon–it’s definitely going up.

May: $111 – We moved three times, but only filled up the rig twice. We drove a total of 239 miles and used the generator 22.2 hours. We bought 34 gallons of gas and averaged approximately 9.6 MPG, net of generator use. Our average gas price in May was $3.22/gallon–another effect of being in a high-tourism area.

Nine month average: $150

Spring has sprung at Pumphouse Wash

Fuel for the Truck

March: $92 (36 gal, 18.9 MPG)

April: $130 (45 gal, 18.2 MPG)

May: $115 (37 gal, 19.6 MPG)

Nine month average: $132

PROPANE

March: $56 (17.4 gallons) – The weather continued to warm up in March. We topped off the propane four times. The first two were at the Chevron by the LTVA at $3.49/gal, and the last two were in Wickenburg at $1.99/gal. That’s a great example of the difference in fuel prices and taxes between California and Arizona.

April: $43 (17.6 gallons) – Although our propane use was just slightly higher, our cost was lower due to buying it in Arizona instead of California. The highest we paid was $3.09, the lowest was $1.90.

May: $76 (15.9 gallons) – Most of our propane purchases in May were at the RV park in Tusayan, where the cost was $4.85/gallon + tax = $5.28/gallon. They were the only propane supplier within reasonable driving distance, and they knew it and admitted it. We had some very cold weather, including sleet and snow, so we ran the furnace a little more than we usually do. Fortunately we had one week with full hookups in Williams when we were able to use the electric space heater, which offset at least a portion of the propane cost for the month.

Nine month average: $41

Snow-covered truck and rig

groceries

March: $539 – There isn’t a Walmart store in Wickenburg, so we did our grocery shopping at Safeway and Basha’s (once). Grocery prices in those stores are at least 25% higher than they are at Walmart where we usually shop, and the quality was not any better on the produce.

April: $575 – In addition to our usual grocery shopping, we stocked up on some bulk goods at Sprouts and Sam’s Club.

May: $464 – We were a little surprised at this number being down so much, as grocery prices in Williams and Flagstaff are a little higher than we’ve been paying. But when we saw what we spent on dining out (see below), the grocery figure made sense. Many of our restaurant meals involved doggie bags that provided us with an extra meal at home. And usually, when we ate lunch at a restaurant, we were too full to eat dinner later.

Nine month average: $504

NOTE: We primarily eat a whole-foods, plant-based diet so we buy a lot of fresh produce and whole grains, along with some wine/beer. We buy very little processed foods in boxes and cans, although we do buy canned beans and tomatoes.

dining out

March: $243 – While we were in Yuma we treated ourselves to the breakfast buffet at the nearby Quechan Casino every Friday morning ($5.95 plus tax). We also tried out several Mexican and Italian places in Yuma, Wickenburg and Yarnell. We did not eat at a single chain or fast-food restaurant. Eat local!!

April: $201 – We drove up to Yarnell last week and met our friends John and Helen at Gilligan’s Pizza for lunch–so yummy! We also tried out a Thai restaurant in Prescott that was pretty good. We also visited Starbucks for a treat, and after our purchases on our loyalty cards, the balance on both our cards was below our threshold for automatic replenishment; so $50 of this month’s dining expenditure was just cash being reloaded on our Starbucks cards for future visits.

May: $464 – We spent way more than usual on eating out in May. We had a nice lunch in Sedona ($76); ate three times at the Grand Canyon Brewing Company which was conveniently located right across the street from the RV park where we stayed in Williams (twice we only had drinks and appetizer, total for three visits was $103);  ice cream and coffee at Twisters on Route 66 in Williams ($19); dinner at El Corral Mexican Restaurant on Route 66 in Williams ($41); two visits to We Cook Pizza in Tusayan ($71); brunch at Toasted Owl Cafe in Flagstaff ($49); lunch at the Bright Angel Lodge Harvey House Cafe in the Grand Canyon National Park ($37); breakfast at McDonald’s on the way to the Canyon ($26 – highway robbery!); and a few other miscellaneous charges including reloading Andy’s Starbucks card for $25. When we dine out, we pretty much order what we want and don’t worry about the prices, especially if it’s an unusual place with high-quality food. But hopefully we can get back on track in June and get this line item back in budget. 🙂

Nine month average: $244

Pizza and Peroni in Tusayan – nice break from cabin fever

NOTE: These numbers include coffee and snacks that we buy when we’re really there just to use the wi-fi. 🙂

household / furnishings

March: $193 – Includes $99 annual subscription for 1TB of space on Dropbox, which we use for cloud storage of our files, including backups of important data.

April: $546 – Includes $496 for new mattress, and $11 to dispose of old one.

May: $149 – Includes $76 for a new Blu-ray player to replace our old one that quit working. We don’t play DVDs very often, but while we were camped on FR 320 we had very little cellular service and could not do our usual streaming of Hulu and YouTube, so we fell back on our DVD collection. When the old Blu-ray player wouldn’t play the discs without freezing and skipping, we replaced it with a newer, “smarter” version from Walmart.

Nine month average: $153

These numbers include things like toilet paper, paper towels, cleaning supplies, small household items for the kitchen, etc.

petcare

March: $46 – Replaced the litter box with a large storage tote, dumped all the old litter and started with fresh. We’ve switched to a more expensive litter that is dust-free and odor-free, and it seems to have helped Molly’s allergy problem.

April: $70 – Stocked up on the newer dust-free litter as well as their treats.

May: $24 – Just food and litter.

Nine month average: $62

These numbers include cat food, litter, treats and the occasional toy for our two kitties, Maggie and Molly. Will also include vet visits when needed.

Maggie and Molly soaking up some sunshine after days of clouds and rain

verizon cellphone / internet

March: $276

April: $276

May: $276

Nine month average: $268

These numbers include a prorated charge for the purchase of our iPhones when we bought them in the fall of 2017. We both have the iPhone 8+ which we use for internet access as well as hotspot wi-fi for the laptop and the Roku. We are now on the AboveUnlimited data plan so we can go longer without getting throttled. Once the phones are paid off this fall, the monthly charge should drop by $66/month unless the plan rates go up.

mail forwarding

March: $10 – Paid the nearby Chevron station $3 to accept packages for us so Andy could order some maintenance items from Amazon. Had mail forwarded to us once in Wickenburg.

April: $14 – Had mail forwarded to us twice, once in Prescott and once in Flagstaff.

May: $30 – Renewed our mail scanning service for another three months. This service allows us to see the front of the envelope that is sent to our mailing address in Livingston, Texas, and then we can choose to have it shredded or added to our next mail forwarding. Because of this scanning, we were able to see that there was nothing urgent in our mail this month, so we did not have anything forwarded to us in May. It will instead be held until our next forwarding request, probably in early June.

Nine month average: $19

Laundry

March: $25 – Did the regular laundry once in Yuma. In Wickenburg we had to wash all the bedding once when one of the kitties had a little accident on the bed.

April: $15 – Did laundry once in Prescott Valley.

May: $15 – Did laundry once at the RV park where we stayed in Williams. I also had to wash the top quilt on our bed because Maggie puked on it (she’s not sick, I think she just gagged on a hair in her throat). Oh, well, at least they’ve stopped peeing on it!! 🙂

Nine month average: $19

attractions / entertainment

March: $103 – We spent $30 to visit the old Vulture Mine site (overpriced, IMO). I also purchased a new hiking pack with water bottle for desert hiking.

April: $51 – Just the monthly subscriptions listed below.

May: $58 – Just the monthly subscriptions listed below, plus a bag of assorted puzzle books that I picked up at the Goodwill store in Sedona. NOTE: We visited the Grand Canyon National Park several times for free with Andy’s “America the Beautiful” senior lifetime pass for which he paid $10, right before they increased the price to $80. But even at $80, it’s still a tremendous bargain if you visit any of the national parks or monuments, especially since it’s a lifetime pass. Can’t wait until I turn 62 so I can get mine!! 🙂

Nine month average: $82

These numbers include our subscriptions to Netflix, Audible, Spotify, and Amazon’s Kindle Unlimited book plan, as well as entrance fees to places we visit.

Hanging out at the overlook at the Powell Memorial at the Grand Canyon

memberships

March: $136 – Annual membership fee for AAA Roadside assistance. We have the premium plan that also covers the RV.

April: $0

May: $127 – Annual renewal fee for Amazon Prime. Currently questioning whether or not we should drop this next year.

Nine month average: $46

Equipment for RV

March: $35 – Caulk removal tool, tubing for use in filling the fresh water tank, a turkey baster to use when filling the house batteries with distilled water, and a utility knife and blades.

April: $7 – Blind spot mirrors, drain pan and funnel for generator oil change.

May: $0 – Hallelujah!!

Nine month average: $329 (Includes over $2K in solar equipment purchased in November 2018.)

RV Maintenance & REpairs

March: $24 – Replaced the air admittance valve under the bathroom sink to remove odors coming from the black tank ($8). Also purchased some shop towels and mineral spirits for caulking work (that still hasn’t been done).

April: $63 – Bought PVC pipe to replace old dryer vent hose mounted under the rig to hold the “stinky slinky” (sewer drain hose), after the old dryer vent hose basically disintegrated. Also purchased air filters and oil to perform an oil change on the Onan generator.

May: $35 – Bought two replacement lights (the amber teardrop-shaped clearance lights) for the overhead cab area to try to prevent water leakage into the rig.

Nine month average: $89

Handy Andy doing some rig maintenance while the sun shines

truck maintenance & repairs

March: $70 – Oil change, filters replaced, got the truck washed

April: $0

May: $0

Nine month average: $9

NOTE: We drive a 2004 Toyota Tacoma PreRunner pickup with a camper shell on the back as our chase vehicle (not towed). It has just over 107K miles on it, and it’s super-dependable.

Vehicle insurance

We have insurance through Progressive and get a multi-vehicle discount. Right now we’re paying $57/mo for the RV. In March, the monthly cost for the truck increased from $40/mo to $49/mo.

VEhicle License and registration

Of course we paid the annual license and registration up front in September but for expense tracking purposes, I’m prorating it across the year. It’s $22/mo for the RV and $17/mo for the truck.

Summary

So those are our RV living expenses for the last three months:

March Total: $2,257

April Total: $2,495

May Total: $2,337

Nine month average: $2,498

The lesson we learned this month is that we have to be more conscious of the costs associated with staying near popular tourist destinations. While we’re not going to deny ourselves the occasional splurge, we can definitely do a better job of managing our spending in restaurants and even on our groceries. We do enjoy delicious plant-based food, but our goal for June is to try to be more mindful of what our indulgences cost us.

While May was unusually cold and wet, the forecast for June is looking more normal in terms of temperatures, and so we’ve already started moving to higher elevations. We’re currently at about 8,100′ just southwest of Flagstaff, and the high temperatures for the next two weeks are forecasted to remain in the 60’s and 70’s. We plan to stay in the Flagstaff area as long as we can (but we’ll have to move to a new campsite when our 14 days are up here), and we’re hoping that we can make it through the entire month of June in this area.

Beautiful view of Humphrey’s Peak from our front yard

We’ll continue to closely monitor our expenses and will report them here on a monthly basis. So if you’re interested, be sure to subscribe to this blog so you get all our updates. You can also find us on Instagram at Instagram.com/JustCallUsNomads to stay up with us between blog posts.

One thought on “Monthly Expense Report – May 2019 – Full-time RV Living

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s